Cykl warsztatów pt. Kolej na Niepodległość jest interdyscyplinarnym projektem edukacyjno-artystycznym, popularyzującym wiedzę na temat walki o polskość i odzyskiwania niepodległości na terytorium byłego Wolnego Miasta Gdańska. Ten szczególny kontekst historyczny dotyczy trudnego okresu międzywojnia, kiedy to na mocy traktatu wersalskiego, miasto Gdańsk i przyległe doń tereny nie weszły w skład Odrodzonej Rzeczypospolitej, a osoby narodowości polskiej stały się dyskryminowaną mniejszością. Wśród nich ważną grupę stanowili polscy kolejarze, których pamięć przywołamy w tym projekcie, nawiązując do naszej siedziby w dawnym dworcu kolejowym. Wykorzystamy atrakcyjne
narzędzia edukacji historycznej w postaci warsztatów radiowo-dziennikarskich, komiksowych, plastycznych, wokalnotanecznych i filmowych, podbudowanych wiedzą historyczną. Cykl zakończymy finałem, na którym zaprezentujemy rezultaty działań i będziemy z mieszkańcami gminy Pruszcz Gdański świętować Stulecie Niepodległej.

Kolej na Niepodległość to projekt realizowany przez Ośrodek Kultury, Sportu i Bibliotekę Publiczną Gminy Pruszcz Gdański /organizator – samorząd Gminy Wiejskiej Pruszcz Gdański/. Partnerami OKSiBP są: Szkoła Podstawowa w Straszynie, Zespół Pieśni i Tańca Zespół Pieśni i Tańca „Jagódki”, Stowarzyszenie Twórców „Przystanek Sztuka” i Stowarzyszenie „Dolina Raduni”.