Finał projektu Kolej na niepodległość 2018-11-09 – Zamieszczone w: Bez kategorii

Wspólnie uczcijmy Święto Niepodległości podczas finału projektu pt. Cykl warsztatów „Kolej na Niepodległość”! Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gminy Pruszcz Gdański w sobotę 10 listopada do Straszyna.

Godzina 12:00 – Korowód Niepodległości, wymarsz z Centrum Handlowego w Straszynie (róg ul. Starogardzkiej i K. Kraszewskiego) do Szkoły Podstawowej w Straszynie

Godzina 13:00 – odsłonięcie instalacji artystycznej „Sto orłów dla Niepodległej” wg projektu Bogusława Izdebskiego

Godzina 13:40 – prezentacja wyników projektu „Kolej na Niepodległość”: premiera 3 filmów dokumentalnych dotyczących Edwarda Nitki i historii Straszyna, promocja komiksu pt. „Przystanek Polska” i wystawa prac uczestników warsztatów, wystawy „Kolej na sztukę” i prac uczniów SP w Straszynie oraz koncert Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”
Flagi i stroje historyczne mile widziane.
Ponadto w dniach 9-12 listopada w internetowym radiospin.pl o godz. 11:11 będzie emitowana audycja radiowa przygotowana przez uczestników warsztatów radiowo-dziennikarskich.

Cykl warsztatów pt. Kolej na NIEPODLEGŁOŚĆ jest projektem zrealizowanym przez Ośrodek Kultury, Sportu i Bibliotekę Publiczną Gminy Pruszcz Gdański w partnerstwie ze Szkołą Podstawową w Straszynie, Zespołem Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”, Stowarzyszeniem Twórców „Przystanek Sztuka” i Stowarzyszeniem „Dolina Raduni”. Popularyzuje wiedzę na temat walki o polskość i odzyskiwania niepodległości na terytorium byłego Wolnego Miasta Gdańska.
Ten szczególny kontekst historyczny dotyczy trudnego okresu międzywojnia, kiedy to na mocy traktatu wersalskiego, miasto Gdańsk i przyległe doń tereny nie weszły w skład Odrodzonej Rzeczypospolitej, a osoby narodowości polskiej stały się dyskryminowaną mniejszością.
Wśród nich ważną grupę stanowili polscy kolejarze, których pamięć przywołaliśmy w projekcie, nawiązując do siedziby Mediateki w dawnym dworcu kolejowym. Służyły temu atrakcyjne narzędzia edukacji historycznej w postaci warsztatów radiowo-dziennikarskich, komiksowych, plastycznych, wokalno-tanecznych i filmowych, podbudowanych wiedzą historyczną. Cykl zakończy się finałem, na którym zaprezentowane zostaną rezultaty działań. W taki sposób mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański uczczą Stulecie NIEPODLEGŁEJ.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”